Rådet, Ordinarie ledamöter

Tomas Marsja – Rådets ordförande, AU
Nilivaara, Gällivare
Mobil: 072-230 34 96
tomsja@hotmail.com

Karin Vannar – Rådets vice ordförande, AU

Jokkmokk
Mobil: 073-024 97 90
karin@vannar.net

Aslak Allas – Rådsledamot, AU
Kiruna
Mobil: 070-598 27 68
aslak.allas@biegga.com

Ber Jona Labba – Rådsledamot
Karesuando
Mobil: 070-879 43 21
pj.labba@gmail.com

Ante Baer – Rådsledamot
Dikanäs
Mobil: 070-813 59 43
ante.baer@hotmail.com

Lillemor Baer – Rådsledamot

Jukkasjärvi
Mobil: 070-652 30 57
lillemor.baer@gmail.com

Elena Walkeapää – Rådsledamot
Kiruna
Mobil: 070-268 62 98
e.walkeapaa@gmail.com

 

Rådet,  Suppleanter


Inger Baer Omma

Tärnaby, Lycksele
Mobil: 070-521 06 58
inger.baeromma@hotmail.com

Marita Stinnerbom
Kittelfjäll
Mobil: 070-399 98 06
marita.stinnerbom@gmail.com

Gabinus Klemetsson
Dikanäs
Mobil: 073-073 53 31
gabinus.klemetsson@biegga.com

Marja Kari Omma
Kittelfjäll
Mobil: 070-593 85 43
marjakari.omma@gmail.com